Γεια σας! Είμαι επαγγελματίας παραγωγός ελιάς (ποικιλία κορωνέικη) στον νομό Μεσσηνίας. Η ετήσια παραγωγή μου κυμαίνεται σε 12-15 τόνους. Σκέφτομαι εδώ και καιρό να τυποποιήσω το προιόν. Χρειάζεται να πάρω δικό μου εξοπλισμό (π.χ εμφιαλωτική ή άλλη μηχανή) ή γνωρίζει κάποιος αν συμφέρει καλύτερα να το πάω και σε κάποιο άλλο τυποποιητήριο στη γύρω περιοχή; 

Ελιά ελιά
Ερωτήθηκε από
Στριμπάκος Νίκος

Όλες οι απαντήσεις

Καλλιεργώ και εγώ ελιές ποικιλίας κορωνέικη. Πριν κάποια χρόνια είχα μπει και εγώ σε αυτή τη διαδικασία. Σε μια έρευνα τότε βρήκα λίγο μεγάλο το κόστος για αγορά δικού μου εξοπλισμού και απευθύνθηκα σε τοπικό τυποποιητήριο. Δεν έμεινα όμως αρκετά ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Έτσι εγκατέλειψα την ιδέα της τυποποίησης. Βέβαια έχουν περάσει αρκετά χρόνια και ίσως να έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Απαντήθηκε από
Σαραντόπουλος Κωνσταντίνος

Δυο πράγματα χρειάζονται: 1) Ίδια ποιότητα και χαρακτηριστικά στο τελικό τυποποιημένο προϊόν και 2) Το κυριότερο, να βρεις αγοραστή/αγοραστές για το προϊόν.

Για την αγορά του εξοπλισμού υπάρχουν χρηματοδοτήσεις το τρέχον χρονικό διάστημα (και θα υπάρξουν και στο μέλλον).

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Απαντήθηκε από
Στριμπάκος Νίκος

Σχετικά με τις χρηματοδοτήσεις που λέτε ξέρετε τι καλύπτει; Μηχανήματα και κτίρια;

Απαντήθηκε από
Στριμπάκος Νίκος

Συνδεθείτε στον λογαριασμό σας για να απαντήσετε!


Σύνδεση χρήση | Δημιουργία νέου λογαριασμού
2024 Agroclica, All rights reserved