Εμφανίζει σε μερικά φύλλα κίτρινες κηλίδες και αυξάνονται με αργό ρυθμό. Τι μπορει να ειναι; μπορω να κάνω κάτι;

Βουκαμβίλια κηλιδώσεις
Ερωτήθηκε από
Κίτσου Μαρία

Όλες οι απαντήσεις

Χρειάζεται ψεκασμό με θερινό πολτό σε συνδυασμό με ένα χαλκούχο σκεύασμα. Επανέλαβε τον ψεκασμό μετά από 8-10 ημέρες.

Μμμ, το είχα κι εγώ παλιότερα σε μια βουκαμβίλια στην αυλή μου, και δυστυχώς μου πέθανε, αλλά μπορεί να ήταν και από υπερβολικό πότισμα μου είχαν πει τότε.

Απαντήθηκε από
Ιωαννίδη Σοφιάννα

Επίσης, μου θύμισε αυτό εδώ το πρόβλημα που έχω σ 'ενα φυτό. Δεν ξέρω τ' όνομα του, ίσως μονστέρα; Κιτρινίζουν πολύ κάποια φύλλα του.

Απαντήθηκε από
Ιωαννίδη Σοφιάννα
Απαντήθηκε από
Ιωαννίδη Σοφιάννα

Το κιτρίνισμα των φύλλων της μονστέρας μπορεί να οφείλεται στην έλλειψη υγρασίας του φύλλου. Πρέπει να διαβρέχουμε τα φύλλα της μονστέρας με αποσταγμένο νερό 3 φορές την εβδομάδα.

Η εμφάνιση κίτρινων φύλλων στα φυτά μπορεί να οφείλεται σε μία ή περισσότερες αιτίες, όπως η υπερβολική υγρασία στο χώμα, η έλλειψη νερού, η ανεπάρκεια λίπανσης, ο φωτισμός, καθώς επίσης διάφορες προσβολές από έντομα και ασθένειες. Το πιο σύνηθες είναι η υπερβολική υγρασία στο χώμα, έτσι είναι σημαντικό λοιπόν να ποτίζουμε τα φυτά όταν στεγνώνει το χώμα για να μπορέσουν να παραμείνουν υγιή με καταπράσινο φύλλωμα. Στην περίπτωση ανεπάρκειας λίπανσης, τα φύλλα μπορεί να κιτρινίσουν λόγω έλλειψης σε άζωτο, μαγνήσιο και σίδηρο. Για την αντιμετώπιση των κίτρινων φύλλων στα φυτά που εμφανίζονται λόγω έλλειψης θρεπτικών στοιχείων, προσθέτουμε λίπασμα αζώτου, μαγνησίου και σιδήρου στις κατάλληλες ποσότητες ανάλογα το είδος του φυτού και την ανάπτυξη του.

Συνδεθείτε στον λογαριασμό σας για να απαντήσετε!


Σύνδεση χρήση | Δημιουργία νέου λογαριασμού
2024 Agroclica, All rights reserved