Καλησπέρα δεν ξέρω αν ρωτάω στην σωστή υποενότητα, για το πρόγραμμα ενίσχυσης νέων αγροτών έχω μπερδευτεί λίγο για τίς αρχικές προυποθέσεις ένταξης στο πρόγραμμά ενίσχυσης όσον αφορά την τυπική απόδοση 2022 ή/και 2023. Εγώ δεν έχω κάνει καν κάποια δήλωση για να δηλώσω την τυπική απόδοση των εκτάσεων μου,όμως υπολογίζοντας από έναν πίνακα που βρήκα , έχω γύρω στα 8 στρέμματα ελαιόδεντρα που βγάζω ελαιόλαδο, που αφού το υπολόγισα βγάζουν τυπική απόδοση γύρω στα 1.400 ευρώ. Όμως το πρόγραμμα γράφει οτι πρέπει να έχουν τουλάχιστον 12.000 ευρώ τυπική απόδοση για να ενταχθείς στο πρόγραμμα. Τα έχω καταλάβει σωστά ή αν όχι πώς είναι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ελιά
Ερωτήθηκε από
Μαρόπουλος Γιώργος

Όλες οι απαντήσεις

Καλησπέρα, σε γενικές γραμμές παραθέτεις σωστά τα δεδομένα σου. 
Το ότι ακόμα δεν έχεις δηλώσει την τυπική απόδοση μέσω του ΟΣΔΕ (δήλωση καλλιέργειας), δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση πρόβλημα, αφού για την υποψηφιότητα/ένταξη υπολογίζεται η τυπική απόδοση που θα έχεις για το έτος 2024 μέσω της Ενιαίας Αίτησης Ενίσχυσης 2024. 
Αυτό γίνεται κάθε άνοιξη, όταν το σύστημα ΟΣΔΕ είναι ανοιχτό, με προθεσμίες υποβολών που ανακοινώνονται κατ’ έτος. Αναφορικά με τις τυπικές αποδόσεις, σε έκταση 8 στρεμμάτων έχουμε 1456 ευρώ απόδοση αν μιλάμε για ελιές που προορίζονται για ελαιοποίηση και 2188 ευρώ αν προορίζονται για βρώση. Υπάρχει όμως και η μεικτή εκμετάλλευση των ελαιοτεμαχίων (μεικτής χρήσης), που πάντοτε μας συμφέρουν να δηλώνονται για την αύξηση της τυπικής απόδοσης από τις ελαιοποιήσιμες ποικιλίες. Σε κάθε περίπτωση η συνολική έκταση που κατέχεις και εκμεταλλεύεσαι δεν επαρκεί για την ένταξη. 
Αν η εκμετάλλευσή σου βρίσκεται στην Ηπειρωτική Ελλάδα, όπου το κατώτατο όριο τυπικής απόδοσης είναι 12000 ευρώ, ο μόνος τρόπος για να καταφέρεις να ενταχθείς στο πρόγραμμα είναι να βρεις περισσότερη Γη μέσω ενοικίασης αγροτεμαχίων, ή κάποιας κτηνοτροφικής / μελισσοκομικής εκμετάλλευσης.

Τέλος, αν πραγματικά σε ενδιαφέρει ο γεωργικός κλάδος, καλό θα είναι να συμβουλευτείς κάποιον επαγγελματία Γεωπόνο Μελετητή για να σε καθοδηγήσει και να σου δώσει εξατομικευμένες συμβουλές και λύσεις για να καταφέρεις αυτό που επιθυμείς.

Συνδεθείτε στον λογαριασμό σας για να απαντήσετε!


Σύνδεση χρήση | Δημιουργία νέου λογαριασμού
2024 Agroclica, All rights reserved