Καλησπέρα σας, βρήκα το site κάνοντας κάποιες αναζητήσεις και μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον και καινοτόμο, μιας και δίνεται η δυνατότητα σε έναν ερασιτέχνη να μπορεί να θέσει ερωτήσεις και να μπορεί να λάβει απαντήσεις από ειδικούς. Οπότε σε κάθε περίπτωση μπράβο για σε όσους δημιούργησαν και όσους συμμετέχουν στο project!

Επί της ουσίας τώρα, έχω βρει ένα μικρό χωραφάκι περίπου 3 στρεμμάτων με 100-120 δέντρα καστανιάς (σχετικά νέα 10-15 ετών) και σκέφτομαι να το αγοράσω, χωρίς να έχω ιδιαίτερη ιδέα από αγροτικές εργασίες και τις σχετικές απαιτήσεις. Σίγουρα δεν θα το αναλάβω εγώ, λόγω της μη γνώσης μου, αλλά αυτό φαντάζομαι δεν αφορά το αντικείμενο του φόρουμ.

Η ερώτησή μου είναι τι πρέπει να ελέγξει κανείς πρώτα ως προς τα ίδια τα δέντρα ή το μέρος αρχικά, για να έχω μια εικόνα αν όλα είναι καλά. Προφανώς θα απευθυνθώ όταν το επισκεφθώ και κάποιον γεωπόνο να το δει από κοντά (αν κανείς ενδιαφέρεται από εδώ μετά χαράς), απλά κάποια βασικά χαρακτηριστικά που μπορεί να είναι αποτρεπτικά εξαρχής, ώστε να μην ασχοληθώ καθόλου.

Δένδρα Καστανιά
Ερωτήθηκε από
ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΘΑΝΟΣ

Όλες οι απαντήσεις

Καλή σας μέρα. Καταρχάς ευχαριστούμε πολύ για το μήνυμα σας και κατά δεύτερον σας ευχόμαστε καλή δύναμη. Η εμπειρία με τον καρό θα αποκτηθεί και με 2-3 βοήθειες θα είστε σε πολύ καλό επίπεδο. Αυτό που θα πρέπει να κοιτάξετε είναι τα δένδρα να είναι σε καλή κατάσταση, φαίνεται με γυμνό μάτι ή κόβεται ένα φύλλο και το δίνεται σε κάποιο γεωπόνο. Όταν λέμε καλή κατάσταση εννοούμε να ειναι καθαρό χωρίς κάποια κηλίδωση καφέ ή μαύρη ή κάποιο φάγωμα. Ακόμη προσέξτε εάν τα δένδρα έχουν σκαψίματα στο κορμό. Τέλος και σημαντικότερο ρωτήστε τον προηγούμενο ιδιοκτήτη τι επεμβάσεις έχει κάνει που θα σας βοηθήσει αρκετά. Ελπίζω να σας βοήθησα αρκετά. Καλή σας μέρα.

Καλησπέρα σας, ευχαριστώ για την άμεσα ανταπόκριση. Απλά έκανα ένα τυπογραφικό λάθος και η ερώτηση αφορούσε καστανιές και όχι καρυδιές που είπα εξαρχής! Αν ισχύει το ίδιο που αναφέρατε, όλα καλά!

Απαντήθηκε από
ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΘΑΝΟΣ

Συνδεθείτε στον λογαριασμό σας για να απαντήσετε!


Σύνδεση χρήση | Δημιουργία νέου λογαριασμού
2024 Agroclica, All rights reserved