έχω κάνει ανάλυση εδάφους σε χωράφι με ελαιόδεντρα και θέλω να ρίξω βιολογικό λίπασμα. Είναι ποτιστικό το χωράφι. θα κάνει δουλειά το βιολογικό?

Ελιά
Ερωτήθηκε από
Μπόσγας Κωνσταντίνος

Όλες οι απαντήσεις

Καλησπέρα σας, φυσικά και μπορείτε να πετύχετε υψηλές αποδόσεις με τη χρήση βιολογικών λιπασμάτων και δεν είναι απαραίτητη η χρήση συνθετικών λιπασμάτων για την εξασφάλιση της υψηλής και ποιοτικής παραγωγής. Η πρακτική διαφορά που έχουν από τα συνθετικά είναι πως τα βιολογικά λιπάσματα είναι πιο "φτωχά" σε θρεπτικά στοιχεία και έτσι απαιτούνται μεγαλύτερες δόσεις. Επίσης, απαιτείται περισσότερος χρόνος μέχρι να ξεκινήσει ένα βιολογικό λίπασμα να απελευθερώνει τα θρεπτικά στοιχεία που περιέχει. Στην περίπτωση που η εδαφολογική ανάλυση που κάνατε έδειξε σημάδια έλλειψης σε κάποιο θρεπτικό στοιχείο, καλό θα είναι να συμβουλευτείτε και τον γεωπόνο σας για τη σύνθεση του κατάλληλου για την περίπτωση σας προγράμματος θρέψης.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κάτι ακόμα. Επειδή δεν έριξα λίπασμα όταν έπρεπε, αν ρίξω τώρα θα είναι άδικος κόπος και πεταμένα λεφτά ή αξίζει ακόμα και τώρα?

Απαντήθηκε από
Μπόσγας Κωνσταντίνος

Καλημέρα σας, εφόσων το χωράφι σας είναι ποτιστικό δεν έχετε πρόβλημα να προσθέσετε λίπασμα και αυτή την περίοδο αν και καλό είναι ειδικά στην περίπτωση των βιολογικών λιπασμάτων αυτά να εφαρμόζονται στο χωράφι κατά τα μέσα με τέλη Φεβρουαρίου. Αν θέλετε μπορείτε να εφαρμόσετε συνδυαστικά και πρόγραμμα διαφυλλικών ψεκασμών για να ενισχύσετε την παραγωγή της καλλιέργειας σας.

Καλημέρα. Έκανα ότι μου είπατε. Ευχαριστώ.

Σα κάποια δέντρα τώρα που τα κλαδεύω παρατήρησα αυτό στη φωτογραφία. Αυτά τα καφέ σημάδια που είναι σαν χώμα. Τι είναι και πως αντιμετωπίζεται.  Μα πω εδώ πως τα δεντρα ήταν παραμελημένα για αρκετό χρονικό διάστημα και θέλω να κάνω ότι χρειάζεται για να επανέλθουν σε υγιεί εικόνα. 

Απαντήθηκε από
Μπόσγας Κωνσταντίνος

Καλησπέρα σας, δυστυχώς η εικόνα δεν εμφανίζεται. Αν είναι εύκολο να την επισυνάψετε άλλη μια φορά για να σας απαντήσω με ακρίβεια.  

Απαντήθηκε από
Μπόσγας Κωνσταντίνος

Συνδεθείτε στον λογαριασμό σας για να απαντήσετε!


Σύνδεση χρήση | Δημιουργία νέου λογαριασμού
2024 Agroclica, All rights reserved