Θέλω να τοποθετήσω φυτά στο μπαλκόνι μου για καλλωπισμό. Δεν έχει αρκετό ήλιο και δεν έχει βρύση για αυτόματο πότισμα. Τι θα μου προτείνατε?

Αστική καλλιέργεια
Ερωτήθηκε από
Παπαδοπουλος Γιώργος

Όλες οι απαντήσεις

Η γαρδένια είναι ένα φυτό που δεν θέλει αρκετό ήλιο και πότισμά της δεν πρέπει να είναι συχνό, οπότε μπορεί να είναι μια επιλογή σου. 

Μια δεύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις είναι το γεράνι. Είναι ανθεκτικό , δεν χρειάζεται πολλά ποτίσματα και αναπτύσσεται ακόμα και όταν δεν υπάρχει αρκετός ήλιος. Πρέπει να το φυτέψεις καλοκαιρινούς μήνες γιατί δεν αντέχει τα πολλά κρύα. 

Λόγω των ιδιαιτεροτήτων του μπαλκονιού σου θα μπορούσες να επιλέξεις και την αλόη βέρα. Ανθεκτική, χωρίς να χρειάζεται συχνά ποτίσματα.

Απαντήθηκε από τον ειδικό
Agroclica Team

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Σκέφτομαι να προχωρήσω με την αλόη και για τις υπόλοιπες χρήσεις της. Αν δεν αγοράσω έτοιμο φυτό και πάω με σπόρο πόσος χρόνος χρειάζεται για να μεγαλώσει το φυτό;

Απαντήθηκε από
Παπαδοπουλος Γιώργος

Δεν μπορείτε να τοποθετήσετε κατευθείαν τους σπόρους αλόης στη γλάστρα σας. Πρέπει να τους τοποθετήσετε αρχικά μέσα σε σπορεία. Μετά από 2 έως 4 εβδομάδες οι σπόροι βλαστάνουν. Όταν αποκτήσει το φυτό μας 4 τουλάχιστον πραγματικά φύλλα τότε το μεταφυτεύουμε στη γλάστρα μας. Έτσι μετά από περίπου 6 εβδομάδες θα έχετε ένα νέο αλλά μικρό φυτό αλόης που θα αναπτύσσεται σιγά σιγά.

Απαντήθηκε από τον ειδικό
Agroclica Team

Συνδεθείτε στον λογαριασμό σας για να απαντήσετε!


Σύνδεση χρήση | Δημιουργία νέου λογαριασμού
2024 Agroclica, All rights reserved