Καλημέρα ομάδα.Για να φυτέψω παντζάρι σε γλάστρα τι γλάστρα θέλω,τι χώμα και πότε να το κάνω?και τι είναι καλύτερο σπόρος ή έτοιμος βολβός?θέλω να φυτέψω ποικιλία ντετρόιτ γιατί μου είπαν ότι θα τα πάρω πιο νωρίς. 

Παντζάρι γλάστρα φυτόχωμα
Ερωτήθηκε από
Καψιμάλη Ευαγγελία

Όλες οι απαντήσεις

Καλημέρα σας. Καλύτερα να κάνετε τη φύτεψη από Μάρτιο γιατί προβλέπεται σκληρός χειμώνας φέτος και δεν θα αντέξουν. Το έδαφος πρέπει να είναι αφράτο για να αναπτυχθεί η ρίζα και πρέπει να το εμπλουτίσετε οπωσδήποτε με κομπόστ,χωνεμένη κοπριά και βιολογικό λίπασμα.Καλύτερα να πάρετε έτοιμο φυτό που θα έχει αναπτύξει στο φυτώριο τις ρίζες του.Δεν θέλει μεγάλες γλάστρες, μία των 25 εκατοστών είναι ιδανική.

Θα ήθελα καλύτερα να ξεκινήσω από σπόρο για να δουν και τα παιδιά μου πως αναπτύσσεται το φυτό από το μηδέν.

Απαντήθηκε από
Καψιμάλη Ευαγγελία

Τότε να προσέξετε όταν πάρετε τους σπόρους να τους τρίψετε λίγο με τα χέρια σας για να σπάσετε λίγο το περίβλημα ώστε φυτρώσουν οι σπόροι καλύτερα. Θέλει περίπου στα 4 εκατοστά να γίνει η φύτευση και να ρίξετε 4 με πέντε σπόρους.Αν τα φυτέψετε τελικά το Μάρτη να προσέξετε να μην τοποθετήσετε την γλάστρα σε θέση με πολύ ήλιο, γιατί θέλει λίγη σκιά.

Συνδεθείτε στον λογαριασμό σας για να απαντήσετε!


Σύνδεση χρήση | Δημιουργία νέου λογαριασμού
2024 Agroclica, All rights reserved