καλησπέρα, θέλω να σπείρω ψυχανθές για εδαφοβελτίωση και καταπολέμηση ζιζανίων σε ξερικά σιταροχώραφα, με σκοπό να ενσωματώσω την καλλιέργεια πριν τον καρπό. Ο βίκος είναι δυσεύρετος τη φετινή χρονιά και σε πολύ ψηλή τιμή. Η εναλλακτική που θέλω να σπείρω είναι το μπιζέλι. Ποια η διαφορά τους ως προς τη βελτίωση του εδάφους; Μπαίνουν τα ίδια κιλά στη σπορά; Ποιο από τα δυο ενσωματώνεται ευκολότερα με απευθείας όργωμα;

Εκτατικές - Βιομηχανικές
Ερωτήθηκε από
Ζιούτας Δημήτρης

Όλες οι απαντήσεις

Επίσης πολύ καλή λύση το μπιζέλι, θέλει λίγο περισσότερη κατεργασία κατά το φύτεμα (μεγαλύτερος σπόρος από τον βίκο) 

Καλημέρα σας,

η ενσωμάτωση Ψυχανθών αποτελεί μια καλή πρακτική λιπανσης και βελτίωσης εδάφους γνωστή ως χλωρή λίπανση. Εκτός από τα θρεπτικά στοιχεία που αφομοιώνονται στο έδαφος με την ενσωμάτωση της χλωρό μάζας παραλληλα αυξάνεται και η οργανική ουσία του εδάφους που αποτελεί σημαντικό παράγοντα για τη βελτίωση της δομής του εδάφους αλλά και της αξιοποίησης των ήδη υπαρχόντων θρεπτικών στοιχείων του.

Για την καλλιέργεια του κτηνοτροφικού μπιζελιού συνήθως απαιτούνται 8-10 κιλά σπόρου ανά στρέμμα. Τα αποτελέσματα της ενσωμάτωσης είναι παρόμοια με του Βίκου. Αυτό που είναι σημαντικό για να έχετε βέλτιστα αποτελέσματα είναι να ενσωματωσετε τα φυτά όταν βρίσκονται στο στάδιο της ανθοφορίας.

Καλή συνέχεια

 

 

 

μήπως με το μπιζέλι θα έχω μεγαλύτερη δυσκολία στην ενσωμάτωση; αναρωτιέμαι αν χρειαστεί 2 επεμβάσεις στο έδαφος, δεν έχω βάλει μέχρι τώρα μπιζέλι για να μπορώ να το συγκρίνω με τον βίκο.

Τα 10 κιλά μπιζέλι στη σπορά έχουν το ίδιο αποτέλεσμα στο έδαφος με 10 κιλά βίκο;

Απαντήθηκε από
Ζιούτας Δημήτρης

Συνδεθείτε στον λογαριασμό σας για να απαντήσετε!


Σύνδεση χρήση | Δημιουργία νέου λογαριασμού
2024 Agroclica, All rights reserved