Καλησπέρα στην αγροπαρέα, είμαι νέα παραγωγός στο σιτάρι και ακόμα μαθαίνω για την καλλιέργειά μου πολλά.Ένα πρόβλημα που μου εμφανίστηκε φέτος είναι στα φύλλα.Είναι πολύ καχεκτικά,αδύναμα και κιτρινίζουν.Και επίσης σε πολλές ρίζες παρατήρησα ότι αναπτύσσονται πολύ στα πλάγια σε σχέση με την προηγούμενη φορά αλλά δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό ή φταίνε τα ποτίσματα που κάνω. Θα φέρω και γεωπόνο στο χωράφι αλλά θέλω την γνώμη και άλλων ειδικών

Εκτατικές - Βιομηχανικές Σιτάρι μαλακό σιτάρι
Ερωτήθηκε από
Αθανασοπούλου Μαρίνα

Όλες οι απαντήσεις

Το ιδανικό θα ήταν να επισυνάψετε μία ή περισσότερες φωτογραφίες για να έχουμε καλύτερη εικόνα.Ωστόσο,από τα συμπτώματα αυτά πρέπει να έχετε προσβολή από τον νηματώδη.Στην περίπτωση αυτή χρησιμοποιήστε καρβαμιδικά νηματωδοκτόνα και καπνιστικά εδάφους.Ιδανική λύση είναι,συνδιαστικά,να κάνετε αμειψιασπορά στο χωράφι με φυτά που δεν προβάλλονται από τον νηματώδη(Heterodera avenae

Κυρία αθανασοπουλου καλημερα 

Το πρόβλημα που μας παρουσιάζεται χωρις φωτογραφίες είναι δύσκολο να εντοπιστεί .Οι κιτρινίλες στα φύλλα μπορεί να είναι από κάποια ασθένεια  από πιθανών νερο κρατήματα στο χωράφι η από δυσμενείς καιρικές συνθήκες .Η κιτρινίλα σε συνδυασμό με την καχεκτικότατα των φύλλων και την πλαγιά αναπτυξη των ριζών μπορεί να οφειλετε σε μεγάλη συμπίεση του εδάφους κατα την περίοδο της κατεργασίας του.

Στην διαθεση σας 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, και ο γεωπόνος μου είπε ότι μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες και τώρα η δυσκολία είναι να βρούμε το μονοπάτι για να καταλήξουμε στην απάντηση.

Απαντήθηκε από
Αθανασοπούλου Μαρίνα

Συνδεθείτε στον λογαριασμό σας για να απαντήσετε!


Σύνδεση χρήση | Δημιουργία νέου λογαριασμού
2024 Agroclica, All rights reserved