Σκέφτομαι να αγοράσω έναν θρυμματιστή κλαδιών για τις ελιές μου. Κοιτάζω για αυτόν που μπαίνει πίσω από το τρακτέρ σαν φρέζα. Υπάρχει κάποιος που το έχει για να μου πει κάποιες πληροφορίες; 

Ελιά
Ερωτήθηκε από
Αθανασόπουλος Βασίλης

Όλες οι απαντήσεις

Αγόρασα πριν περίπου 2 χρόνια αυτό το μηχάνημα. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τι άλλο θέλετε να σας πω;

Απαντήθηκε από
Σουρέτης Διονύσης

Καλλιεργώ περίπου 50 στρέμματα ελιές. Αυτό που μου λένε οι περισσότεροι είναι ότι το τρακτέρ μου πρέπει να έχει μεγάλη ιπποδύναμη για να μπορέσει να σηκώσει αυτό το μηχάνημα. Ισχύει κάτι τέτοιο; Επίσης ακούω ότι προκαλεί φθορά σαν μηχάνημα στο τρακτέρ, το κουράζει αρκετά. Το έχετε παρατηρήσει εσείς αυτό;

Απαντήθηκε από
Αθανασόπουλος Βασίλης

Το δικό μου τρακτέρ έχει ιπποδύναμη 100 ίππων. Τα συγκεκριμένα μηχανήματα από όσο γνωρίζω θέλουν τουλάχιστον 85 ίππους τρακτέρ για να δουλέψουν καλά. Είναι ένα αρκετά βαρύ μηχάνημα και είναι λογικό να κουράζει το τρακτέρ. Έχω παρατηρήσει ότι όταν βρίσκει το μηχάνημα ένα χοντρό ξύλο μέχρι να το θρυμματίσει μειώνονται λίγο οι στροφές του τρακτεριού. Για την φθορά που προκαλεί δεν ξέρω να σας απαντήσω γιατί μέχρι στιγμής δεν μου έχει παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα. 

Απαντήθηκε από
Σουρέτης Διονύσης

Το δικό μου τρακτέρ έχει ιπποδύναμη 90 ίππους οπότε πιστεύω πως δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα. Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες μου δώσατε, θα το σκεφτώ.

Απαντήθηκε από
Αθανασόπουλος Βασίλης

Υπάρχουν αρκετές εταιρείες που κατασκευάζουν αυτά τα μηχανήματα. Το κάθε μηχάνημα έχει τις δικιές του προδιαγραφές σχετικά με την ιπποδύναμη του τρακτέρ που πρέπει να υπάρχει. Απευθυνθείτε στους κατασκευαστές να σας ενημερώσουν περισσότερο. Να είστε καλά.

Απαντήθηκε από
Σουρέτης Διονύσης

Γεια σας, 

Υπάρχουν πολλές εταιρείες οι οποίες κατασκευάζουν το μηχάνημα για το οποίο ενδιαφέρεστε. Έχουμε ελαφρού και βαρέος τύπου ανάλογα που θέλετε να το χρησιμοποιήσετε, ποια εποχή και τι πλάτος αυτό να έχει. Τεχνικές λεπτομέρειες για το μηχάνημα θα πρέπει να πάρετε από τον κατασκευαστή του για να καλύπτει όσο το δυνατόν τις ανάγκες σας αλλά και να μπορείτε να το δουλεύετε όπως πρέπει με τον ελκυστήρα που έχετε. 

Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείτε είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση. 

Συνδεθείτε στον λογαριασμό σας για να απαντήσετε!


Σύνδεση χρήση | Δημιουργία νέου λογαριασμού
2024 Agroclica, All rights reserved