Στην προηγούμενη παραγωγή έπαθα μεγάλη ζημιά από τον παγετό στην καλλιέργεια στην αμυγδαλιά όπως πολλοί στην Λάρισα. Είχα βάλει Φερανιά που είναι όψιμη ακριβώς για τον λόγο αυτό, για να μην έχω πρόβλημα και είχε παγετους μέχρι και την άνοιξη. Δεν ξέρω τι θα κάνω φέτος, άλλη μία τέτοια χρονιά και καταστροφή μετά. Με τον Θεό όμως δεν μπορείς να τα βάλεις. Θέλω να μου πουν και άλλοι παραγωγοί αμυγδαλιάς τι έκαναν και την γλίτωσαν ή τι σκέφτονται να κάνουν και γεωπόνοι τι προτείνουν στους παραγωγούς τους.

Δένδρα Αμυγδαλιά απόδοση
Ερωτήθηκε από
Σαραντόπουλος Κωνσταντίνος

Όλες οι απαντήσεις

καλημερα .ενα σκευασμα anti-freeze θα ηταν καλο,καταστροφη των ζιζανιων γιατι ο παγος καθεται εκει και λειτουργει σαν καταψυξη,ανοιγμενα τα sprayer.οτι αλλο χρειαστειτε στην διαθεση σας

Καλημέρα σας και πάλι. Θα μπορούσατε να μου δώσετε περαιτέρω πληροφορίες για τα σκευάσματα αυτα; Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον και τώρα που το έψαξα λίγο στο ίντερνετ βρίσκω αποτελέσματα για σκευάσματα μόνο για αυτοκίνητα και όχι για καλλιέργειες.

Απαντήθηκε από
Σαραντόπουλος Κωνσταντίνος

Επίσης, θα ήθελα την γνώμη σας για του ανεμομίκτες που γίνεται λόγος από πολλούς ότι και μπορεί να σώσει μεγάλο μέρος της παραγωγής

Απαντήθηκε από
Σαραντόπουλος Κωνσταντίνος

ας ξεκινησουμε απο τα anti-freeze.Δεν θα τα βρειτε με αυτη την ονομασια .δεν νομιζω να επιτρεπεται να αναφερουμε σκευασματα για ευνοητους λογους. αυτα τα σκευασματα ειναι ειτε λαδι ελαιοκραμβης που λειτουργει σαν φιλμ προστασιας απο παγετο και υπεριωδης ακτινοβολιες, η σκευασματα τα οποια περιεχουν συνδιασμο αμινοξεων με αλλα ιχνοστιχεια.

οι ανεμομεικτες δουλεψανε με μεγαλη επιτυχια στην περιοχη της νεμεας την δεκατια 80 και αρχες 90.νομιζω ομως οτι το κοστολογιο θα ειναι μεγαλο.

συνταγες να δουλεψουν μεταξυ τους σε συναρτηση υπαρχουν. οτι θελετε μπορειτε να με ρωτησετε

 

Πάρα πολύ ωραία όλα αυτά που είπατε και πολύ βοηθητικά, ειδικά για τα anti-freeze. Ελπίζω πραγματικά να δουλέψει. Σας ευχαριστώ πολύ και θα επανέλθω στο μέλλον να σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα

Απαντήθηκε από
Σαραντόπουλος Κωνσταντίνος

Συνδεθείτε στον λογαριασμό σας για να απαντήσετε!


Σύνδεση χρήση | Δημιουργία νέου λογαριασμού
2024 Agroclica, All rights reserved