Για δεύτερη χρονιά τα σαλιγκάρια έχουν φάει σχεδόν όλο τα φύλλα στα μαρούλια. Έριξα αλάτι γύρω από τα μαρούλια αλλά δεν δούλεψε ενώ όλοι λένε ότι κάνει δουλειά. Τι προτείνεται για αντιμετώπιση;

Κηπευτικά - Λαχανικά Μαρούλι
Ερωτήθηκε από
Μανιάτης Γιώργος

Όλες οι απαντήσεις

Καλησπέρα σας. Για αρχή θα σας πρότεινα να μην ξαναχρησιμοποιήσετε την μέθοδο του αλατιού, αν και είναι μία από τις γνωστές παραδοσιακές μεθόδους για να απωθήσουμε τα σαλιγκάρια. Ωστόσο, το αλάτι αυξάνει την αλατότητα του εδάφους με αρνητικά αποτελέσματα στην ανάπτυξη των μαρουλιών, όπως φαντάζομαι ότι διαπιστώσαμε ήδη πέρυσι. Η πιό αποτελεσματική μέθοδος που είναι και βιολογική και θα σας πρότεινα είναι κάποιο σκεύασμα φωσφορικού σιδήρου που είναι κοκκώδες δόλωμα. 

Ναι τον ξέρω αυτόν τον τρόπο, μου το έχουν πει και αυτό και είναι σαν την στάχτη που έβαζαν παλιά αυτό αλλά δεν το προσπάθησα ακόμα. Αν βάλω στάχτη είναι το ίδιο;

Απαντήθηκε από
Μανιάτης Γιώργος

Ασφαλώς και μπορείτε να επιλέξετε και αυτήν την μέθοδο. Και στις δύο περιπτώσεις, όμως, θα πρέπει να προσέξετε τις βροχές γιατί θα εκπλυθεί η στάχτη ή το σκεύασμα. Εάν το εφαρμόσετε και ακολουθήσουν βροχές, θα πρέπει να επαναλάβετε την διαδικασία.

Ναι το έχω στο νου μου. Σας ευχαριστώ. Θα σας κρατήσω ενήμερο για τα αποτελέσματα

Απαντήθηκε από
Μανιάτης Γιώργος

ενα σκευασμα σιδηρου με ρυθμιστη ph κανει εξαιρετικη δουλεια

Ευχαριστώ πολύ. Πώς να το εφαρμόσω;

Απαντήθηκε από
Μανιάτης Γιώργος

Και πόσο;

Απαντήθηκε από
Μανιάτης Γιώργος

υπαρχει στο εμποριο ετοιμο σκευασμα.ωστε να μην κανετε αλχημειες και καταστρεψετε την καλλιεργεια σας

αλλιως θα βρειτε εναν ψεκαστο σιδηρο

Συνδεθείτε στον λογαριασμό σας για να απαντήσετε!


Σύνδεση χρήση | Δημιουργία νέου λογαριασμού
2024 Agroclica, All rights reserved