Θέλω να φτιάξω το μικροκλίμα στο σπίτι μου. Δυστυχώς δεν έχω κήπο αλλά μένω στα νότια προάστια της Αθήνας, συνεπώς δεν έχει πολύ κρύο. Θέλω να βάλω λαχανικά σε γλάστρα αλλά δεν ξέρω το κατά πόσο θα βγάλουν τώρα ή εάν φυτεύεται κάτι αυτήν την περίοδο.

Αστική καλλιέργεια
Ερωτήθηκε από
Σαραντόπουλος Κωνσταντίνος

Όλες οι απαντήσεις

Φυσικά μπορείτε να φυτέψετε και φθινοπωρινά λαχανικά στον κήπο σας. Υπάρχει χώμα ειδικά για λαχανικά, μπορείτε να βρείτε σε οποιοδήποτε γεωπονικό κατάστημα που θα απευθυνθείτε και για την αγορά των λαχανικών. Θα πρέπει όμως στο μπαλκόνι σας να έχετε σημεία όπου θα προφυλάσσονται από τον άνεμο. Όσον αφορά το πότισμα χρειάζεται τακτικό ειδικά εάν τοποθετήσετε τις γλάστρες σας σε σημείο που δεν πέφτει βροχή και λίπασμα ανά 25 με 30 μέρες. Ιδανικό είναι ένα βιολογικό λίπασμα και ενσωμάτωση 1 κουταλιάς στο χώμα γύρω από τη ρίζα.


Ενδεικτικά, μπορείτε να επιλέξετε κρεμμύδι, μαρούλι, ρόκα, καρότο, μπρόκολο, κουνουπίδι, λάχανο ή σπανάκι.

Ωστόσο, τα λαχανικά δεν αποτελούν φυτά τα οποία παράγουν πολύ οξυγόνο ή δεν έχουν την δυνατότητα να “καθαρίζουν” τον αέρα από τις τοξίνες, καθώς απ' όσο μπορώ να καταλάβω αυτός είναι ο στόχος σας όταν αναφέρετε ότι θέλετε να "φτιάξετε το μικροκλίμα” στο σπίτι σας.  Ενδεικτικά μπορείτε να επιλέξετε αλόη, κισσό ή σπαθίφυλλο. 


 

Σας ευχαριστώ για την απάντηση.

Απαντήθηκε από
Σαραντόπουλος Κωνσταντίνος

Συνδεθείτε στον λογαριασμό σας για να απαντήσετε!


Σύνδεση χρήση | Δημιουργία νέου λογαριασμού
2024 Agroclica, All rights reserved