Μετά τις πρόσφατες βροχές θέλω να ψεκάσω για δάκο σε ελιές ελαιοποιήσιμες. Φοβάμαι πως θα έχει έξαρση. Τι δραστικές μου προτείνετε να χρησιμοποιήσω; Μπορώ να βάλω και κάποιο λίπασμα στον ψεκασμό; Ευχαριστώ

Ελιά δάκος
Ερωτήθηκε από
Στασινόπουλος Δήμος

Όλες οι απαντήσεις

Γεια σας, 

Όπως πολύ σωστά επισημάνατε αυτή την περίοδο είναι πολύ πιθανό λόγω της υγρασίας και των μέσων θερμοκρασιών που επικρατούν να έχουμε έξαρση της προσβολής του δάκου. 

Θα σας πρότεινα να ψεκάσετε με εντομοκτόνα με δραστική ουσία την δελταμεθρίνη (Decis,Deltagri) καθώς επίσης και το Acetamiprid(Carnadine). Μεγάλη προσοχή στις μέρες πριν την συγκομιδή που επιτρέπονται για να ψεκάσετε με το κάθε σκεύασμα. Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θέλετε είμαι στη διάθεσή σας. 

Σχετικά με το λίπασμα που ρωτάτε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μαζί με το εντομοκτόνο και κάποιο καλής ποιότητα διαφυλικό με περισσότερο κάλιο για να ανεβάσετε και το ποσοστό του λαδιού στον καρπό που θα συγκομίσετε. 

οι καλυτερες δραστικες αυτες την στιγmη ειναι το acetamiprid και το flupyradifurone ,εαν βεβαια τις ενισχυσεις με deltamethrin ειναι ακομα καλυτερα.  μπορεις να συνδιασεις και διαφυλλικα λιπασματα

Συνδεθείτε στον λογαριασμό σας για να απαντήσετε!


Σύνδεση χρήση | Δημιουργία νέου λογαριασμού
2024 Agroclica, All rights reserved