Καλησπέρα σας,

Έχω ένα κτήμα στην Εύβοια  το οποίο είχε φυτευτεί, απο τη δεκαετία του 60, με αμπέλια ποικιλίας Ροδίτη. Τα αμπέλια έχουν διασωθεί απλά θα ήθελα τη γνώμη σας για λίπανση και άρδευση ώστε να τα βοηθήσω λίγο.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Οινοποιήσιμο Αμπέλι αμπέλι
Ερωτήθηκε από
Παπαδόπουλος Γιώργος

Όλες οι απαντήσεις

Γεια σας, 

Το κτήμα σας μετά από τόσα χρόνια χωρίς άρδευση και από ότι φαντάζομαι και χωρίς λίπανση έχει προσαρμοστεί στο να αντέχει τις ξηροθερμικές συνθήκες του καλοκαιριού και να περιμένει κάποια βροχή κατά την διάρκεια της βλαστικής περιόδου. 

Αν όμως θέλετε να πάτε σε ένα πιο εντατικό σχήμα καλλιέργειας θα πρέπει για μεγαλύτερη παραγωγή αλλά και ποιότητα να ξεκινήσετε τουλάχιστον μια μικρή ποσότητα βασικής λίπανσης τον χειμώνα και άρδευση το καλοκαίρι όταν η περίοδος είναι χωρίς βροχοπτώσεις έτσι ώστε να βοηθήσετε τα κλήματα σας. 

Στην διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση. 

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας! 

Η αλήθεια είναι πως έχει όντως προσαρμοστεί πολύ καλά και έχουμε ήδη ξεκινήσει την άρδευση για το καλοκαίρι. 

Αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον τύπο βασικής λίπανσης ή θα πρέπει να απευθυνθώ στο γεωπόνο της περιοχής για να δούμε τι ανάγκες έχουν εδώ τα αμπέλια; 

Απαντήθηκε από
Παπαδόπουλος Γιώργος

Νομίζω ότι πρέπει να έρθετε σε επαφή με τον συνάδερφο που συνεργάζεστε για να σας δώσει σωστή και υπεύθυνη πληροφόρηση για τον τύπο και την ποσότητα του λιπάσματος που πρέπει να χρησιμοποιήσετε. 

Στην διάθεση σας για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία. 

Συνδεθείτε στον λογαριασμό σας για να απαντήσετε!


Σύνδεση χρήση | Δημιουργία νέου λογαριασμού
2024 Agroclica, All rights reserved