Στη βουκαμβίλια που έχω στον κήπο μου, παρατήρησα να λημνάζουν νερά και έχει αρχίσει να ξεραίνεται. Τι μπορώ να κάνω?

Βουκαμβίλια αποστράγγιση
Ερωτήθηκε από
Αναγνώστου Σταυρούλα

Όλες οι απαντήσεις

Καλησπέρα σας. Η βουκαμβίλια είναι ένα φυτό πολύ ευαίσθητο στην υπερβολική υγρασία. Ο λόγος που ξεραίνεται τις περισσότερες φορές είναι από το πολύ νερό που ρίχνουμε. Όπως μου αναφέρατε το σημείο εκείνο λιμνάζει, πράγμα τελείως καταστροφικό για το φυτό σας.

Αυτό που πρέπει να κάνετε αρχικά είναι να δείτε αν μπορείτε με κάποιο τρόπο να φτιάξετε τον κήπο σας στο συγκεκριμένο σημείο ώστε να μην λιμνάζουν τα νερά. Αν δεν μπορεί να γίνει αυτό τότε πρέπει να μεταφυτεύσετε το φυτό σας. Γενικά η βουκαμβίλια δεν θέλει συχνά ποτίσματα ακόμη και τώρα το καλοκαίρι. Ποτίζουμε μόνο όταν βλέπουμε ότι το χώμα είναι ξερό.

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Τοποθετούσα εκεί το φυτό μου και μου ξεραινόταν συνέχεια. Την μεταφύτευσα και την ποτίζω τώρα το καλοκαίρι περίπου 2-3 φορές την εβδομάδα.

Απαντήθηκε από
Αντωνιάδου Ελένη

Καλησπέρα σας. Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας. Θα προσπαθήσω να τη μεταφυτεύσω! Να είστε καλά!

Απαντήθηκε από
Αναγνώστου Σταυρούλα

Συνδεθείτε στον λογαριασμό σας για να απαντήσετε!


Σύνδεση χρήση | Δημιουργία νέου λογαριασμού
2024 Agroclica, All rights reserved